Aktualności
Jak się dowiedzieć gdzie jest zatrzymany?
Zgodnie z przepisami, organ ma obowiązek zawiadomienia najbliższej osoby zatrzymanego o pozbawieniu go wolności (czy to w ramach zatrzymania, czy na skutek zastosowania tymczasowego aresztowania, czy w celu odbycia orzeczonej kary pozbawienia wolności) – co następuje na żądanie zatrzymanego. Co jednak w sytuacji, kiedy z różnych przyczyn zatrzymany nie złoży takiego wniosku? Do Kancelarii często zgłaszają się bliscy osoby zatrzymanej, którzy nie wiedzą gdzie osadzony się znajduje i najzwyczajniej się o niego martwią. Należy wówczas podjąć odpowiednie kroki zmierzające do ustalenia gdzie zatrzymany przebywa.
Bilet do więzienia? Już nie!
Z mojej praktyki adwokackiej wynika, że mało kto wie o pewnej istotnej zmianie przepisu Kodeksu karnego wykonawczego, mimo że obowiązuje ona od 1 stycznia 2023 roku. Jeszcze do niedawna, przed nowelizacją, sądy wysyłały do skazanego na karę pozbawienia wolności wezwanie – tzw. „bilet do zakładu karnego”. W tym wezwaniu sąd wskazywał datę, kiedy należy stawić się dobrowolnie w areszcie śledczym w celu odbycia prawomocnie orzeczonej kary pozbawienia wolności.
Dobrowolne poddanie się karze – sposób na sprawy karne?
Wszyscy znamy z amerykańskich filmów sceny, w których podejrzany wraz z obrońcą negocjują z prokuratorem karę za popełnione przestępstwo. W polskim porządku prawnym funkcjonują tzw. konsensualne sposoby zakończenia postępowania karnego (porozumienia karnoprocesowe). Instytucja dobrowolnego poddania się karze funkcjonuje w Polsce od 1 lipca 2015 roku. Ta forma współpracy oskarżonego z wymiarem sprawiedliwości może wpłynąć m.in. na szybsze zakończenie sprawy i złagodzenie kary.
Aktualności – adwokat – Wrocław – Polska